↑ ZPĚT ↑

Bucharest International Air Show

11.8.2016 20:52:07

O víkendu dne 30.7. se v rumunské Bururešti na letišti Băneasa konal letecký den Bucharest International Air Show. Naše základna v rámci reciprocity vyslala tři letouny na dynamickou ukázku. Jednalo se o dva stroje L-159A od naší letky a jeden JAS-39 Gripen od kolegů z druhé letky. Účast na tomto poměrně vzdálenem místě byla dána vzájemnou výměnou účastí rumunských MiGů na dnech NATO na letišti Mošnov, které se budou konat 17-18.9.2016 .

Přiznávám, že právě možnost vidět opět MiGy -21 ve vzduchu na vlastní oči byla pro mě tím největším lákadlem na této akci. Rumunské letectvo jako jedno z posledních stále ještě provozuje okolo třicítky těchto legendárních strojů. Rumunské vzdušné sily (Forţele Aeriene Române) používají MiGy-21 modernizované ve spolupráci s izraelskou firmou Elbit a tyto stroje také nasadili v misi Baltic Policing v roce 2007. Kromě těchto letadel seznam dalších pozvaných letounů také nebyl k zahození. US Air Force vyslalo na statickou ukázku dvojici F-15, AWACS a doprovodný Herkules C-130. Ukrajinské letectvo přiletělo s dalším tahounem leteckých dní, dvojicí SU-27 a doprovodným AN-26. Na statické ukázce bylo možno dále spatřit celou řadu zajímavých letadel včetně Mirage 2000-5 řeckého letectva, SU-25 bulharského letectva, B-25 Mitchel a F-4U Corsair od Red Bulls a mnoho dalších. Celého leteckého dne se také účastnila řada akrobatických skupina a letounů.

   Vystavovatelé se snažili divákům vyjít maximálně vztříc a tak kromě vstupu zdarma patřilo k dalším výhodám, že prostor pro pohyb diváků měl několik velkých stanů, kde šlo nalést v případě potřeby tolik potřebný stín a oddechnout si od teplot, které snadno překračovali 35 stupnů. Celý prostor statické i dynamické stojánky byl navíc velice blízko u sebe a tak diváci mohli na vlastní oči vidět i přípravu a odlet letounů na jednotlivé ukázky. Diváci navíc nemuseli po letišti dlouze chodit nebot výstavní prostor se nacházel prakticky cca 300 metrů od vchodu na letiště a celá výstava působila velice kompaktním dojmem.

Samotná show obsahoval střídající se ukázky bojových strojů, akrobatických skupin i jednotlivců a průlety formací RoAF. Těch se účastnili stroje, které nevzlétali z letiště Băneasa ale ze svých domovských základen. To se týkalo zejména úžasného průletu formace vrtulníků IAR-330 Puma a velké formace MiGů-21. "Menší" počet leckých ukázek vystavovatelé kompenzovali jejich opakováním v průběhu dne, ale nemyslím, že tím celá show nějak utrpěla nebo byla ošizena. K vrcholu vystoupení patřilo několik ukázek letecké akrobacie v zapadajícím slunci (zejména Mig-21 s forzáží a odpal flare z Spartanu) a útok na pozemní cíl doprovázený obrovskými explozemi patřil k nezapomenutelným zážitkům. Celkově lze říci, že ten, kdo měl šanci se tohoto leteckého dne účastnil neodcházel rozhodně zklamán.

 

aktualizováno: 24.3.2015 20:07:48.CEST; © Jenda.212.SQN.2013