↑ ZPĚT ↑

Ample Strike 2017

25.9.2017 20:53:23

Ample Strike 2017

 

     Cílem letošního cvičení Ample Strike 2017 je podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře, který dnes cvičení sledoval, hlavně výcvik předsunutých leteckých návodčí. Řekl, že se trénuje také překonávání protivzdušné obrany, tankování za letu nebo součinnost palby na cíl.

    Letečtí návodčí jsou ve všech armádách elitní vojáci. Jejich úkolem je navádět piloty na cíl, pohybují se proto často v nebezpečných oblastech. S piloty komunikují v angličtině, požadavkem tak je nejen výborná fyzická a psychická kondice, ale také dobrá znalost angličtiny. Letecký návodčí David Broum ČTK řekl, že v české armádě působí asi tři desítky kolegů. Většina z nich je zařazena pod náměšťskou základnu, další jsou u speciálních sil. S jejich výcvikem armáda začala v roce 2001.Podle Brouma délka výcviku záleží na tom, odkud letecký návodčí přichází. "Jestli je z průzkumných jednotek a má už nějaké zkušenosti předtím, tak se ten výcvik výrazně zkrátí, pokud k nám jde jako zelenáč, tak je nutné ho naučit všechny ty věci, které už mají všichni zažité," řekl s tím, že výcvik může trvat rok a půl až dva a půl roku. Až poté je plně kvalifikovaný a může odjet do zahraniční operace.

     Broum poznamenal, že letecký návodčí je časově, ale i fyzicky a hlavně psychicky náročná profese, protože nese odpovědnost za bezpečí vojáků i civilistů na zemi. "Vy jste vlastně nejtěžší zbraní na bojišti, abych to tak řekl, jelikož letecká munice dělá mnohem větší škody než organické nebo ruční zbraně. Takže ta zodpovědnost je na vás, jak bude dopravena ta nejtěžší zbraň na cíl," podotkl. Do cvičení se zapojí 1300 vojáků a téměř 40 kusů techniky. V pondělí vzlétly téměř padesátkrát a ve vzduchu strávily 87 hodin. Na cíl byli navedeni 110krát.  Do výcviku je zapojeno 20 týmů leteckých návodčích, což je o několik méně než loni. Podle vedení Ample Strike ale o to náročnější úkoly musí plnit. Například před Bečvářem dnes ve vojenském areálu Vícenice u Náměště nad Oslavou předvedli zničení nepřítele v zastavěné oblasti. Podle scénáře byla jednotka napadena protivníkem, i přes příchod posil ale pěší jednotky nebyly schopny nepřítele zničit. Jejich velitel proto požádal o leteckou podporu. Na pozice protivníka několikrát zaútočil český bitevní vrtulník Mi-35/24, poté je napadl slovinský bitevník PC-9. Do akce se zapojila i jednotka aktivních záloh. 

     Ti mají při cvičení na starosti hlídání základny. Letos se poprvé zapojily i jednotky leteckých aktivních záloh, které byly zřízeny od začátku roku. Účast potvrdilo 18 zemí (Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Velká Británie). Leteckou podporu vojákům poskytnou například české letouny L-159 ALCA, JAS-39 Gripen a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š. Účast přislíbily litevské stroje L-39, německé PC-9, LearJet a Tornado, polské Su-22, maďarské JAS-39 a slovinské PC-9. Spojené státy americké potvrdily zapojení vrtulníků AH-64 Apache a letounů B-1 a B-52. Palivo ze dvou amerických tankerů KC-135R doplní německé stroje Tornado, české a maďarské gripeny. 

    Kompletní logistiku zabezpečí téměř všechny složky Armády ČR. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším cílem cvičení.  Cvičení ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a na leteckých základnách a letištích v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích potrvá do 12. září.

 

aktualizováno: 24.3.2015 20:07:48.CEST; © Jenda.212.SQN.2013