↑ ZPĚT ↑

Eagle Talon - Deblin Polsko

3.4.2013 17:40:30


Ve dnech 18. – 22.3. 2013 se příslušníci 212. taktické letky zúčastnili pětidenního cvičení v polském Deblinu. Cvičení se konalo v rámci přípravy na EAGLE TALON 2013, který se bude konat na konci podzimu tohoto roku. Piloti z Čáslavi měli možnost okusit pohostinnosti zdejší výcvikové letky, která léta na letounech TS – 11 JISKRA a provádí výcvik polských elévů.

18. března v dopoledních hodinách odstartovaly 4 letouny L-159 a nabraly směr na sever. O hodinu později za slunečného počasí a zvědavého přihlížení místních příslušníků výcvikové letky, přistály bezpečně na vojenském letišti v Deblinu. Nyní nic nebránilo tomu, aby začal týden výměny zkušeností, společného létání a upevňování přátelství. Piloti druhý den provedli nezbytné briefingy, aby ve středu mohli zahájit bezproblémové létání.

Již zpočátku se jevilo nejvíce problematické počasí. Předpovědi byly velmi nepříznivé jako i samotný vývoj počasí. Nakonec se však podařilo provést 90% naplánovaných letů. Během celého týdne si právě technický personál při přípravě letounů na stojánce „užíval“ nezmary velmi mrazivého a větrného počasí.

Letový program obsahoval demo lety, vzdušné boje, lety na cvičné útoky proti pozemním cílům, lety blízké letecké podpory a tak zvanou „jahůdkou na dortu“ byla společná letecká mise 4 polských JISKER a 4 letounů L-159. Během demo letů měli příslušníci obou letek vyzkoušet letouny svých kolegů. Pro české příslušníky to byla příležitost letět v letounu, který je starý 50 let a nebyla v něm provedena téměř žádná modernizace. Pro některé polské kolegy, pak první příležitost letět s letounem vybaveným průhledovým displejem.

Na závěrečném ceremoniálu vyjádřil velitel polské letecké základny v Deblinu přání pokračování spolupráce. Nezbývá se jen těšit, že nás polští kolegové navštíví v Čáslavi při dalším společném cvičení.

npor. Pavel LINHART

aktualizováno: 24.3.2015 20:07:48.CEST; © Jenda.212.SQN.2013