↑ ZPĚT ↑

Open Day 2013

6.6.2013 11:57:23

Dne 25.5.2013 proběhl na základně v Čáslavi tradiční Den otevřených dveří. Tato akce se koná každé dva roky, a přestože se nejedná o klasický letecký den, našla si své příznivce. Počasí nám tentokrát moc nepřálo, ale zájemců o leteckou techniku přišlo více než dost. Špatné počasí (anebo krize) mělo za následek i odřeknutí několika účinkujících. Přišli jsme tak o takové magnety jako jsou švýcarské F-18, MiG-29 ze Slovenska nebo MiG-15 UTI. Jsme proto rádi, že naše prezentace je natolik známá, a že si své příznivce přesto udržela.

První letoun, který mohli diváci vidět, byl letoun F-16AM belgických vzdušných sil. Tento letoun tvořil zálohu pro případ vypadnutí první F-16-ky, a proto ho nebylo možno umístnit na statiku k ostatním. Další část letounů, které si bylo možné prohlédnout, tvořily pak starší stroje. Ty byly sice umístněny za plotem, ale organizátoři byli tak hodní, že na několika místech použili nižší zábrany, díky nimž byl výhled přece jen lepší. Mnoho z těchto letadel se pak následně prezentovalo i na obloze. Jednalo se o takové krasavce jako P-51 Mustang, T-28 Trojan nebo Sea fury.

Ukázka na stojánce SEVER skýtala možnost prohlédnout si letadla provozovaná AČR a zejména domovskou 212.TL a 211.TL. Navíc díky ochotě techniků obou letek si šlo prohlédnout naše letadla opravdu zblízka. U letounů L-159 navíc s ukázkou pumového nakladače VAP-30 a automobilu pro letecké návodčí. Pro skalní fanoušky byl k dispozici i stan s video ukázkami letových akcí a leteckých střeleb s odborným výkladem jednoho z pilotů naší letky. Konec stojánky uzavírala maketa letounu Spitfire.

Dětem se velmi líbila možnost se prolézat po statických exponátech letounů SU-7, Mig-15 a MiG-21.

Letové ukázky moderních letounů zahrnovaly prakticky všechny stroje Vzdušných sil AČR a excelentní ukázku F-16AM z Belgie. Dále následovaly ukázky vrtulových strojů.

Kromě tradičních letových ukázek bylo navíc možné svést se ve vrtulníku nebo shlédnout ukázku pozemní techniky. Pro laiky možná přehlíženou, ale pro znalce jistě vítanou, byla ukázka pozemní zabezpečovací techniky. Tato technika není tak divácky atraktivní jako letadla, ale pro zabezpečení provozu na letišti je naprosto nezbytná. Vystavovány byly traktory, sněžné frézy, zametače, ale i magnetický sběrač. Tato technika není často cílem objektivů, ale jasně demonstruje celou škálu nutných činností, kterou je třeba vykonat před prvním vzletem jakéhokoliv letadla.

aktualizováno: 24.3.2015 20:07:48.CEST; © Jenda.212.SQN.2013