↑ ZPĚT ↑

Ramstein Guard 2013

18.8.2013 20:51:13

Ve dnech 3-14. 6. 2013 se naše letka účastnila cvičení Ramstein Guard 2013. Jedná se o společné cvičení vojsk, jehož hlavním cílem je cvičící jednotky naučit efektivně pracovat v prostředí elektronického boje. Z hlediska Vzdušných sil je cílem procvičit posádky letounů L159A a JAS39C , operátory prostředků protivzdušné obrany SA-6 , letecké naváděče na GCI  a operátory radarů PVO ČR ve vedení boje a činnosti v prostředí elektronického boje, tedy v prostředí rušení prostředků přenosu a získávání informací a rušení letadlových a PVO radarů.

Pro podporu cvičení byla povolána jednotka NATO JEWCS - NATO Joint Electronic Warfare Core Staff – tedy jednotka NATO, složená  z personálu různých národností, lokalizovaná ve Velké Británii, která vlastní, provozuje  a spravuje množství různých druhů “rušících kontejnerů“. Jedná se o civilní společnost (většinou však složená s bývalých vojenských pilotů) která vlastní mimo jiné letoun DA-20 (malý dopravní letoun unikátní tím, že má na křídle závěsníky podobně jako bojové letouny), a nese v trupu v prostoru pro cestující vybavení pro ovládání “rušících kontejnerů” a další vybavení pro vedení EB (Elektronický boj)

Prakticky to pro piloty L159 to byla příležitost si prověřit funkčnost, spolehlivost a kvalitu prezentování informací palubního radiolokátoru za situace kdy je jeho činnost ovlivněna různými metodami rušení. To vše při plnění různých úkolů zahrnujících jak mise Air to Air tak Ait to Ground.

aktualizováno: 24.3.2015 20:07:48.CEST; © Jenda.212.SQN.2013