↑ ZPĚT ↑

Letové mise českých pilotů pod „Baltickým okem“

12.11.2013 18:11:26

Hlášení technika pilotovi je strohé, ale výstižné. „Letoun 6066 je připraven k letu, všechny práce byly provedeny, doplněno je 5 300 liber paliva, podvěšeny jsou dvě cvičné řízené střely CATM“.

Krátce před desátou hodinou přijíždějí na začátek vzletové a přistávací dráhy jedna čtyři dvojice podzvukových bitevníků L-159A ALCA s čísly 6070 a 6066 na trupu. Záhy se postupně rozjíždějí a po pár stovkách metrů se odpoutávají od ranveje litevského letiště Šiauliai. Piloti „stopadesátdevítek“, npor. Radek Zábojník a npor. Kateřina Hlavsová, nasazují kurz směrem do prostoru nesoucí pracovní název TSA 4. Klid na stojánce však netrvá dlouho. O pár minut později jsou motory Honeywell F124-GA-100 opět slyšet. To se připravují ke vzletu dvě „téčka“ neboli dvoumístné L-159T1. Dopolední mise cvičení Baltic Eye, které je organizováno na základě již dlouhodobé spolupráce mezi armádami České republiky a Litvy začíná…
„Baltic Eye je přípravnou fází 212. letky na mezinárodní spojenecké cvičení NATO pod názvem Steadfast Jazz 2013. Po týdenním plnění letových úkolů se kontingent Armády České republiky přesune z Litvy do Polska, konkrétně na letiště v Poznani a začne plnit letové úkoly podle scénáře spojeneckého cvičení. Do akce bude ze vzdušných sil Armády ČR nasazeno šest letounů L-159A a čtyři nadzvukové bojové letouny JAS-39C. Bitevníky L-159 budou operovat z polské základny Poznaň a gripeny budou operovat z mateřské letiště Čáslav s využitím doplňování paliva za letu z francouzského tankeru KC-135FR,“ říká zástupce náčelníka oddělení bojové přípravy na velitelství vzdušných sil AČR podplukovník Jakub Štefánek a pozitivně hodnotí úroveň dosaženého výcviku u taktického letectva AČR. Není tajemstvím, že letové úsilí českých pilotů v litevském vzdušném prostoru má za cíl zvyšovat profesní připravenost tamních specialistů, zejména radarových řídících pro bojové použití ve středisku řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre) Karmelava, kteří musejí absolvovat potřebný počet navedení na vzdušné cíle. „Každý letový den plánujeme provést čtyři letové mise. Do každé z nich je vždy zapojena dvojice L-159, přičemž jeden letoun působí jako stíhač a druhý jako cíl. V určeném pracovním prostoru jsou na sebe navzájem naváděni z karmelavského střediska. Po vizuální identifikaci cíle se obvykle jejich role obracejí. Ve dvoumístných strojích se do misí zapojují také naši litevští kolegové,“ upřesňuje kapitán Denis Dúbravčík, velitel 3. roje 212. taktické letky a dodává, že na cvičení Baltic Eye 2013 přilétly dva z již osmi modernizovaných bojových podzvukových letounů L-159A. Tou nejvíce viditelnou změnou jsou větší multifunkční displeje (5x7 palců) s novým letovým softwarem rozšiřujícím schopnosti letounu, dále nový systém spojení odolný proti rušení Have Quick II. Přibyla také zcela nová zařízení systému utajeného spojení Elcrodat 4-2 odpovídající standardům NATO a identifikace letounů s využitím Mode 4 IFF.

Autor: Pavel Lang
Foto a video: Jan Kouba

aktualizováno: 24.3.2015 20:07:48.CEST; © Jenda.212.SQN.2013