↑ ZPĚT ↑

Ample Strike 2014

17.9.2014 20:02:14

10.9.2014 • Na mezinárodním cvičení Ample Strike 2014 se zvyšuje intenzita operačního nasazení jednotek. Bezmála tisíc tři sta cvičících ze dvanácti členských států Severoatlantické aliance se v těchto dnech zaměřuje na sladění činnosti předsunutých leteckých návodčích (FAC – Forward Air Controller) s piloty, respektive posádkami letounů a vrtulníků v procedurách přímé letecké podpory pozemních operací.

 

Vysoká intenzita letových dnů je zřejmá z následujících údajů: Během jednoho dne se procvičí víc než třicet dílčích scénářů, přičemž předsunutí letečtí návodčí provedou okolo 130 reálných a 40 simulovaných navedení na cíl. Z těchto důvodů se uskuteční asi 50 letů s celkovým náletem přes šedesát letových hodin.

 

„Dílčí scénáře cvičení se realizují jak ve vojenských výcvikových prostorech, tak s využitím sofistikované simulační techniky. To nejkomplexnější a nejreálnější dění, a to s použitím ostré munice, probíhá v lokalitách Boletice a Libavá,“ říká řídící cvičení plukovník Miroslav Svoboda a dodává, že pro další výcvikové aktivity se využívají také pozorovací stanoviště v Bechyni a ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou, kde se drilují takzvané suché mise (Dry Missions).

 

O důležitosti cvičení Ample Strike 2014 svědčí i to, že se ho ve středu 10. září osobně zúčastnili také vrcholní představitelé Generálního štábu Armády České republiky a komponentního Velitelství vzdušných sil NATO (Headquarters Allied Air Command - AIRCOM) v čele s armádním generálem Petrem Pavlem a generálem Frankem Gorencem. Nejprve je na základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou čekaly úvodní brífinky, v nichž je náčelník odboru bojové přípravy Vzdušných sil AČR plukovník Petr Tománek a řídící cvičení plukovník Miroslav Svoboda seznámili s aktuální situací. Poté byly VIP hostům předvedeny možnosti sofistikované simulační technologie zaměřené na výcvik předsunutých leteckých návodčích (Advanced JTAC Training System). Dalším bodem programu byla ukázka reálného výcviku „faků“ pod taktickým námětem ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

 

„Jedním z hlavních úkolů aliančního Velitelství vzdušných sil je dosažení co nejvyšší efektivity v součinnosti pozemních a vzdušných sil. Přesně na toto téma je zaměřeno cvičení Ample Strike 2014. Proto takový důraz na výcvik předsunutých leteckých návodčích v podmínkách, které jsou blízké případnému operačnímu nasazení. I když dochází k částečnému utlumení bojových operací například v Afghánistánu, získané zkušenosti musíme udržovat i nadále,“ řekl americký čtyřhvězdičkový generál Frank Gorenc a ocenil schopnost zainteresovaných vojenských útvarů a zařízení AČR poskytovat podporu zahraničním jednotkám při vedení činnosti na území České republiky.

 

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel ocenil několikanásobný přínos tohoto cvičení pro českou armádu: „Pozitivní je především komplexnost cvičení. V reálných podmínkách zde působí různé druhy vojsk. Máme zde vysokou efektivitu za velice rozumné finanční náklady. Využití unikátních schopností předsunutých leteckých návodčích není klíčové pouze pro bojové operace, ale i pro další mise, humanitární nevyjímaje. Nejde tedy jen o efektivní přímou leteckou podporu, ale například i různé druhy evakuací obyvatelstva z ohrožených oblastí. Role těchto specialistů je stále více potřebná,“ konstatoval armádní generál Petr Pavel.

Autor: Pavel Lang

aktualizováno: 24.3.2015 20:07:48.CEST; © Jenda.212.SQN.2013