Balit zboží zákazníkům můžete i jinak – ekologicky



Představte si, že máte za úkol zabalit do kartonové krabice dva páry dámských letních bot, ale máte k dispozici pouze velkou kartonovou krabici, která obuv přesahuje svými rozměry na každé straně o dvacet centimetrů. Co uděláte, abyste zboží mohli odeslat, pokud nechcete krabici rozřezat a upravit její rozměry? Pravděpodobně ji vyplníte nějakým vhodným materiálem, co máte při ruce, například bublinkovou fólií. Fólie s bublinkami spolehlivě „ucpe“ díru v krabici a tak ji budete moci bezpečně uzavřít, zalepit a zboží odeslat. Jenže až zákaznice doma výrobky z krabice vybalí, zbyde jí na podlaze hromada fólie s bublinkami, která vzápětí poputuje do kontejneru s tříděným odpadem. Není to trochu neekonomické a neekologické?

balicí materiál

Nafukovací polštářky – kdybyste měli při ruce stroj na nafukování polštářků, krabici vyplníte takovými dvaceti, třiceti polštářky a až zákaznice krabici rozbalí a polštářky propíchne, zbyde z nich jen malá hrst odpadu, v porovnání s bublinkovou fólií mnohonásobně menší.

bublinková fólie

Kraftový papír – k ekologickým obalovým materiálům patří i kraftový balicí papír, je to nebělený, hnědý papír, k jehož výrobě postačí dřevitý odpad a papírový recyklát. K procesu výroby kraftového papíru nejsou nutné zdravé stromy, takže jeho výroba je vysloveně ekologická, navíc jde o obnovitelné přírodní zdroje, což nelze říci o ropě, z níž se vyrábí plastické hmoty. A papír se samozřejmě v přírodě rychle rozkládá, na rozdíl od plastických hmot.

Wrapový papír – tento druh balicího papíru připomíná včelí plástev a jeho vlastnosti lze dobře využít při balení skleněných či plastových lahví, hrnků, sklenic, váz a dalších podobných křehkých předmětů. Wrapovým papírem lze zastoupit plastové balicí materiály, například bublinkovou fólii. Vyrábí se podobným způsobem, jako kraftový balicí papír.