Ať už si naklíčíte semena luštěnin, obilovin, či zeleniny, vždy svému tělu dodáte řadu prospěšných látek pro lidské zdraví. Pojídání klíčků není nic nového, znali je už lidé ve starověku, a dokonce si s nimi léčili poruchy trávení, křeče nebo bolesti ledvin. Naklíčit můžete prakticky vše, nejčastěji se na talíři objevují fazole, čočka, cizrna, pšenice, slunečnice, oves, proso, ředkvička, řeřicha, ječmen.
Základ klíčení semínek je pro všechny druhy stejný. Umytá semena se namočí na 6-12 hodin, kdy nabobtnají. To je okamžik, kdy začíná klíčení. Semena propláchnete a necháte odkapat a v tenké vrstvě dáte do misky, kterou přikryjete vlhkou utěrkou a necháte stát v pokojové teplotě. Nejlépe dvakrát denně je opláchnete čistou vodou a necháte dál klíčit. Podle druhu semínek se brzy dočkáte křehkých a chutných klíčku. Pokud máte naspěch, zvolte si na klíčení řeřichu.
Klíčky můžeme velice snadno zakomponovat přímo do jídla.
Zkuste si třeba bukatiny s paprikou a klíčky.
Očištěnou a na proužky nakrájenou papriku (asi 450 g) dejte na plech, pokapejte olivovým olejem a pečte asi 10 minut v troubě. Uvařte si asi 400 g těstovin tzv. na skus, aby byly ještě trošku tvrdé. Vodu na vaření osolte.
Na pánev dejte papriku, těstoviny a trochu vody z těstovin a trochu šťávy z citronu, nechte podusit, dokud se voda neodvaří a těstoviny nezměknou. Potom přimíchejte naklíčenou řeřichu a opepřete.
Pro masožrouty můžete do pánve přidat na kostičky nakrájenou šunku. Talíř ozdobte trochou citronové kůry.
Klíčky můžete také smíchat s ostatní zeleninou a vytvořit si tak ještě pestřejší a chutnější zeleninový salát anebo je můžete použít jako přílohu k masu či jako zelenou ozdobu talíře.
Pro klíčení semínek si vybírejte pouze taková, u kterých máte jistotu, že nebyla chemicky ošetřená. Dbejte na to, aby balení bylo označeno značkou BIO a nakupujte zboží v osvědčených e-shopech.